Co oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?
Spadek po zmarłym można przyjąć wprost, odrzucić lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza dla spadkobiercy ochronę przed odpowiedzialnością za długi spadkowe do wartości czynnego spadku. Dotyczy to zarówno spadkobiercy ustawowego lub testamentowego.
Od kiedy liczyć termin 6 miesięcy?
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać złożone w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Dla spadkobiercy ustawowego będzie to z reguły dzień dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Może to być dzień otwarcia spadku, czyli dzień śmierci spadkodawcy. Ponadto może to być np. dzień, w którym spadkobierca powołany w dalszej kolejności dowiedział się o odrzuceniu spadku przez osoby wyprzedzające go przy dziedziczeniu ustawowym, a także dzień, w którym dowiedział się o prawomocnym orzeczeniu o niegodności takich osób. Dla spadkobiercy testamentowego będzie to dzień, w którym dowiedział się o istnieniu i treści testamentu, po uprzedniej informacji o śmierci spadkodawcy.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarz jako ochrona przed długami spadkodawcy
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza następuję z mocy prawa po upływie 6 miesięcy na złożenie oświadczenia spadkobiercy. Oznacza to, że odpowiedzialność spadkobiercy jest ograniczona do wartości czynnego spadku. Jeśli spadkobierca podejrzewa, że do spadku wchodzą długi, powinien zadbać o sporządzenie spisu inwentarza albo wykazu inwentarza spadku. Jest to istotne, bowiem w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku.
Jak sporządzić spis inwentarza?
Spis inwentarza obejmuje całość majątku spadkowego w celu określenia jego składu i wartości. Spis inwentarza stanowi zarazem podstawę ograniczenia odpowiedzialności spadkobierców za długi spadkowe.
Uprawniony podmiot, tj. spadkobierca, uprawniony do zachowku, zapisobiorca, wykonawca testamentu, a także wierzyciel posiadający pisemny dowód należności przeciwko spadkodawcy mogą wystąpić o wydanie przez sąd spadku postanowienia o sporządzenie spisu inwentarza. Sądem spadku jest sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy.
Sąd zarządza ogłoszenie o wydaniu postanowienia o sporządzeniu spisu inwentarza – ogłoszenie zamieszcza się na stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeń sądu spadku. Na postanowienie w przedmiocie sporządzenia spisu inwentarza przysługuje zażalenie.
Wniosek o sporządzenie spisu inwentarza może być także zgłoszony bezpośrednio komornikowi, który byłby właściwy do wykonania postanowienia sądu spadku o sporządzeniu spisu inwentarza.
W spisie inwentarza komornik zamieszcza przedmioty należące do spadku i przedmioty zapisów windykacyjnych, z zaznaczeniem wartości każdego z tych przedmiotów oraz długi spadkowe ze wskazaniem wysokości każdego z nich. Wartość przedmiotów należących do spadku i przedmiotów zapisów windykacyjnych komornik ustala według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a wysokość długów spadkowych – według stanu z chwili otwarcia spadku.
Po wykonaniu postanowienia o sporządzeniu spisu inwentarza komornik przesyła akta sądowi spadku. W razie ujawnienia przedmiotu należącego do spadku, przedmiotu zapisu windykacyjnego lub długu spadkowego niezamieszczonego w spisie inwentarza – sąd spadku wydaje postanowienie o sporządzeniu uzupełniającego spisu inwentarza.
Czy warto występować z wnioskiem o sporządzenie spisu inwentarza?
Uprawnione podmioty mają prawo, nie obowiązek wystąpić o sporządzenie spisu inwentarza. W razie podejrzenia, że w skład spadku wchodzą długi spadkowe, określenie wartości przedmiotów należących do masy spadkowej jest ważne. Pozwoli to spadkobiercy, jeszcze przed złożeniem stosownego oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zorientować się czy wartość czynnego spadku jest znaczna. Z drugiej strony samo przyjęcie spadku otwiera wierzycielom drogę do dochodzenia od spadkobierców długów spadkowych, więc to w interesie spadkobiercy jest zadbanie o uzyskanie spisu inwentarza lub złożenia wykazu inwentarza.
Za wniosek o sporządzenie spisu inwentarza obowiązuje stała opłata sądowa w wysokości 100 zł.
Masz pytanie z prawa spadkowego? Zadzwoń do mnie: 505-666-479